Síň slávy

V létě 2005 byly komplexně zrekonstruovány prostory v sekretariátu klubu a přeměněny v bohatou Síň slávy. Síň slávy byla slavnostně otevřena 11. září 2005 před utkáním 2. kola Tipsport extraligy Litvínov - Vsetín. V průběhu let byly některé panely a exponáty doplněny, hlavně po další rekonstrukci VIP a zisku titulu v roce 2015, a Síň slávy rozšířena i do vřejných prostor. Pojďte s námi na prohlídku... (nová fota budou doplněna)

Hned za vstupními dveřmi vpravo je instalovaná VITRÍNA (1) s hokejovými DRESY a SUVENÝRY. Robert Reichel věnoval originál dres Toronta z NHL a Jiří Šlégr originál reprezentační dres ze Světového poháru 2004, podepsaný všemi hráči. Černozlatá '21' na prsou je památkou na Ivana Hlinku.  Dále jsou zde k vidění chronologicky seřazené litvínovské ligové dresy z konce minulého století. Ve spodní části vitríny jsou: hůl značky 'Koho' Jiřího Bubly brusle Jiřího Šlégra s podpisem památná hůl ´Vítěz-Speciál´ Josefa Ulrycha. Vše doplňují další klubové suvenýry.  Připomínkou litvínovského stříbra v lize z roku 1996 je pohár za 2. místo s medailí, které přebíral kapitán Kamil Prachař. A unikátní obří puk se jmény finalistů, věnovaný klubu firmou Gufex při finálových utkáních ve Vsetíně.
Víte, co má společného s litvínovským hokejem Karel Gott? Dozvíte se na panelu za vstupními dveřmi vlevo! Jmenuje se ZVON VÍTĚZSTVÍ. Jiří Šlégr a Robert Reichel ulili v Teplických strojírnách zvon, na který vybraný člověk bezprostředně po zápase na ledě již několik let slaví výhru domácího týmu. Karel Gott přijal pozvání Jiřího Šlégra a zvon 23. prosince 2007 pokřtil.
Na zdi vpravo je první velký panel. Grafická tabule přibližuje výjimečný okamžik litvínovského i českého hokeje. Má název NAGANO 1998. Osm hráčů, trenér Hlinka a masér Šašek - tak významný byl podíl žlutočerných barev na historickém zlatu. Velký prostor je věnován zákulisí olympiády a přivítání mužstva v Praze. Fotografie poskytli z rodinných archivů litvínovští účastníci her.  Nechybí ani kompletní statistika českých zápasů.
Dvě další velké tabule mají výmluvný název: LITVÍNOV V REPREZENTACI. První tabule zachycuje období 1963 až 1983, druhá období 1984 až 2005. Podrobně mapují účast litvínovských odchovanců na světových šampionátech a zimních olympijských hrách, od Jaroslava Waltera až po zlatou Vídeň 2005 Martina Ručinského a Jiřího Šlégra.

Doplněno mnoha fotografiemi včetně té, na níž Robert Reichel polévá prezidenta IIHF Reného Faséla šampaňským, či ze slavných bitev 70. let, ve kterých váleli Ivan Hlinka s Jiřím Bublou.

A jsme u další VITRÍNY (2). V několika policích v ní návštěvník uvidí POHÁRY a další ceny, vesměs  získané 'A' mužstvem. Dominuje obří váza z broušeného skla, putovní pohár generálního ředitele Chemopetrolu, o který se hrálo na letních turnajích v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Nechybí památky na první zámořský zájezd 'A' mužstva do kolébky hokeje v roce 1994 (Vancouver), ani pohár, který získali v Calgary litvínovští dorostenci (P. Nedvěd a spol.) v roce 1988.

V obdobné VITRÍNĚ (3) v zadní části chodby jsou poháry MLÁDEŽE.
Litvínovský hokej je dlouhá léta znám kvalitní prací s mladými hokejisty. Mezi dosaženými úspěchy vyniká unikátní série mistrovských titulů dorostenců v 80. a 90. letech minulého století.

A jsme v další, užší části chodby. Zde přichází opravdová lahůdka pro pamětníky, fotky LITVÍNOVSKÝCH MUŽSTEV s popisky, včetně nejstarších už z poválečného období, až po současnost. Z ligové éry od roku 1959 chybí jen několik nejstarších fot z 60. let. (Pokud by je někdo vlastnil a mohl klubu pomoci sérii zkompletovat, ozvěte se prosím na tel. 476 767 212!). Od roku 1970 do roku 2014 je řada úplná a při jejím prohlížení se vzpomínání neubrání asi nikdo. Fotky doplňují dobová loga klubu včetně výročních.


 

Vedle Vitríny (3) je panel MLÁDEŽNICKÁ MEDAILOVÁ TABLA (foto 1). Najdete zde třináct přefocených tabel s portréty hráčů, která připomínají většinu z jednotlivých úspěchů litvínovské hokejové mládeže a žen.
A jsme na konci chodby, v polovině prohlídky. Na dvě části ji dělí fotografie JUBILEJNÍCH GÓLŮ Litvínova v nejvyšší soutěži. Díky pohotovosti fotografů klub vlastní autentické snímky 4000., 5000., 6000., 7000. i 8000. (2011) branky Litvínova. Jsou doplněné popisem a portrétem střelce.  
Hned vedle na panelu JAK PSAL TISK (foto 2) si návštěvník zavzpomíná na dobové články o litvínovském hokeji a jeho protagonistech. Úzký panel zachycuje VÝVOJ LOGA, tedy litvínovského hokejového znaku, od roku 1945 do současnosti. Kromě hokeje také mateřského podniku a Tělovýchovné jednoty. Dále ve dvou řadách pokračují fotografie MUŽSTEV.
A zcela na konci najdeme panel ZAKLADATELÉ VRCHOLOVÉHO HOKEJE v Litvínově.

Klub jím vzdává hold třem velkým osobnostem z 50. a 60. let minulého století, kteří měli obrovskou, rozhodující zásluhu na tom, že se v Litvínově začal hrát vrcholový hokej a zapustil zde pevné kořeny:

- hráči a trenéru Miroslavu Klucovi (+ 2012)
- trenéru Františku Voříškovi (+ 1981)
- staviteli zimního stadiónu a předsedovi oddílu Josefu Šatnému (+ 1976)
Těsně před návratem do první části prohlídky v rozšířeném prostoru chodby je na zdi panel, věnovaný HISTORII ZIMNÍHO STADIONU
Výstavba, zastřešení a poslední rekonstrukce plochy, od počátku neodmyslitelně spjatého s klubem. Opět bohatě dokumentováno fotografiemi.
Následuje třiadvacet velkých samostatných fotografií hráčů se souhrnným názvem LITVÍNOV V NHL.
Přibližují litvínovské odchovance, kteří se z malého městečka pod Krušnými horami probojovali až do nejslavnější svétové soutěže.
Od průkopníků Hlinky, Bubly, Klímy a Petra Svobody přes silnou 'naganskou' generaci až po ty nejmladší (poslední jsou zatím Lukáš Kašpar a Jakub Petružálek). Nechybí výčet klubů každého jednotlivce a základní údaje o něm.
A konečně jsme u centrálního sloupu, který zaujme už při vstupu do celých prostor. Kromě čelní plochy je celý věnován největší osobnosti litvínovského hokeje, 16. srpna 2004 tragicky zesnulému IVANU HLINKOVI.
Přibližuje jej ve všech profesních podobách jeho hokejového života: hráč a trenér Litvínova, hráč a trenér reprezentace, funkcionář, atd. Doplněno statistikou, životopisem a dalšími údaji, včetně fotografie v životní velikosti.

Vyzdobené prostory uzavírá u dveří tabulka s logem k 60. výročí klubu a logy firem, které se na rekonstrukci podílely, plus poděkování všem, kteří spolupracovali na shromáždění materiálů.
Lóže pro partnery klubu zdobí obrazy z plakátů k mezinárodním utkání Litvínova v zahraničí.
Přístupové schodiště od vrátnice do 1. patra pak od roku 2013 nabízí velkoformátové fotografie stadiónu z různých epoch.

Zápasy - Dorost včera

Dorost ztratil dobře rozehraný zápas s Motorem, přesto bere aspoň bod

Základní část Extraligy dorostu se pomalu blíží do svého finále. V dalším zápase Litvínov přivítal na svém ledě jihočeský Motor.
Více >
Zápasy - Junioři včera

Junioři na úvod nadstavby svedli s Motorem tuhou bitvu!

Mladí hráči Vervy mají za sebou první duel nadstavby, který byl na jihu Čech dlouho ve znamení čekání na úvodní gól.
Více >
Zápasy - Dorost 03.12.2023

Skvěle! Dorost zasypal Slavii šesti góly a z Edenu veze tři body

Ve čtvrtek doma litvínovští dorostenci podlehli vedoucím Karlovým Varům, dnes na ně čekal další nepříjemný oříšek - druhá Slavia Praha. A Verva dokázala svého soupeře naprosto zaskočit.
Více >
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC VERVA Litvínov
HC Olomouc